Elektrik Fatura Maliyeti Nasıl Düşürülür?
article cover imageApollo IoT 17 Ağustos 2023

Elektrik Fatura Maliyeti Nasıl Düşürülür?

article-cover-imageElektrik Fatura Maliyetlerinizi Nasıl Düşürürsünüz?

Elektrik faturası yüksek geldiğinde büyük bir yük haline gelebilir ve ödeme güçlüğü yaşatabilir. Yüksek fatura maliyetlerinin önüne geçmek ve elektrik harcamalarınızı yönetilebilir hale getirmek aslında kolay. Sadece birkaç değişiklik yaparak büyük enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Peki bu değişiklikler neler? Gelin birlikte göz atalım.

İçindekiler:

 1. Elektrik Fatura Maliyeti Nasıl Düşürülür?

 2. Enerji Kullanımını Nasıl Azaltabilirsiniz?

 3. Elektrik Faturalandırmasının Temelleri

 4. Apollo IoT ile Faturalarınızı Otomatik Hesaplayın!

Enerji Kullanımını Nasıl Azaltabilirsiniz?

Dünya nüfusu arttıkça, enerji talebi artmaktadır. Bununla birlikte fatura maliyetleri ve çevresel kaygılar da artar. Enerji tasarrufu yapmak yalnızca elektrik faturanızı düşürmekle kalmaz, aynı zamanda sera gazı emisyonunu ve toplu karbon ayak izinizi azaltmaya da yardımcı olur. İşte kanıtlanmış bazı ipuçları:

1. Elektronik Aletleri Kullanılmadığında Kapatın

"Konut elektronik ürünleri, elektrik kullanımının yaklaşık %15'ini oluşturmaktadır."

Pek çok elektronik cihaz, "bekleme gücü" adı altında kullanılmadıklarında bile enerji tüketmeye devam eder. Kullanılmayan cihazları fişten çekmek veya açma/kapama anahtarlı uzatma kablosu kullanmak gibi yöntemlerle azaltmaya boşa enerji tüketimini engelleyebilirsiniz. Bu yaklaşım aynı zamanda cihazlarınızın ömrünü uzatır ve uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlar.

2. Aydınlatmanızı Optimize Edin

LED ampullere geçmek, enerji tüketiminizi azaltmanın harika bir yoludur. LED ampuller, geleneksel akkor ampullere göre %80'e kadar daha az enerji kullanır ve 25 kata kadar daha uzun ömürlüdür. Aydınlatma ile enerji tasarrufu sağlamanın bir başka basit yolu da odadan çıktığınızda ışıkları kapatmaktır.

Aydınlatmadan tasarruf etmek için uygulayabileceğiniz diğer birkaç değişiklik ise:

 • Kullanılmayan odalarda ışıkları kapatan doluluk sensörlerinin kurmak
 • Işığın çalışma alanınıza odaklanmasını sağlamak için masa lambaları yerleştirmek
 • Çatı pencereleri kurmak ve gün boyunca doğal ışık kullanımını maksimuma çıkarmak

3. Isıtma ve Soğutma İşlemlerinizi En Üst Düzeye Çıkarın

Isıtma ve soğutma maliyetleri, özellikle yoğun kullanılan dönemlerde büyük bir masraf yaratabilir. Doğru yalıtım, evinizin enerji kullanımını optimize etmenin ve para tasarrufu yapmanın anahtarıdır. Pencereleri, kapıları ve elektrik prizlerini kapatmak gibi basit adımlar ısıyı hapseder ve soğuk aylarda evinizi daha sıcak tutar. Tavan vantilatörleri veya portatif vantilatörler kullanmak da soğuk havayı sirküle eder ve klimaya olan ihtiyacı azaltır.

Isıtma ve soğutmanızı optimize etmek için atabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:

 • Hava filtrelerini düzenli olarak temizlemek veya değişmek
 • Sıcak veya soğuk hava sızıntısını önlemek için kanallardaki sızıntıları kapatmak
 • İnsanlar uzaktayken sıcaklığı yönetilebilir, programlanabilir termostatlar kullanmak

4. Kağıtsız Faturalandırma Sistemine Geçin

"Beş haneden biri internet bankacılığına geçerse, her yıl 1,8 milyon ağaç kurtarılabilir."

Kağıtsız faturalandırmayı seçmek, enerji tasarrufuna ve israfı azaltmaya yönelik bir adımdır. Çoğu hizmet sağlayıcı, çevrimiçi beyan alma ve faturalarınızı elektronik olarak ödeme seçeneği sunar. Bu yöntem yalnızca zamandan tasarruf sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ağaçları da kurtarır.

5. Enerji Verimli Aletler Kullanın

Çamaşır makineleri, buzdolapları ve klimalar gibi enerji tasarruflu cihazlara yatırım yapmak, uzun vadede elektrik maliyetinden tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Enerji tasarrufu sağlayacak şekilde tasarlandıkları ve elektrik kullanımınızı azaltmaya yardımcı olacakları için ENERGY STAR veya A++ etiketine sahip cihazları tercih edin.

6. Tüketimlerinizi Düşük Maliyetli Zamanlara Göre Optimize Edin

PTF (Piyasa Takas Fiyatı)'nın düşük zamanlarında tüketim yaparak enerji yönetiminizi daha verimli hale getirebilir, enerji tüketiminiz azalmasa bile daha ucuza mal edebilirsiniz. 

Apollo Pro'nun Yapay Zeka modülleriyle 30 günlük saatlik piyasa tahmini alın, tüketimlerinizi bu saatlere göre optimize edin.

Apollo ile enerji maliyetlerini anlık olarak izleyebilirsiniz.

7. Mevsimsel Artışlara Dikkat Edin

Kışın daha fazla ısıtma veya yazın daha fazla klima kullanmak gibi enerji kullanımınızdaki mevsimsel ani artışların farkında olun. Genel elektrik kullanımınızı azaltmak için bu dönemlerde enerji tüketiminize dikkat edin.

9. Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Kullanın!

Yenilenebilir enerji kaynakları, elektrik fatura tutarınızı azaltmanın ve karbon ayak izinizi en aza indirmenin harika bir yoludur. Sürekli yenilenen doğal kaynaklardan güç üreterek, elektrik faturanızda uzun vadeli tasarrufun keyfini çıkarabilirsiniz. Yenilenebilir enerji kaynaklarına başlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

Güneş Enerjisi Sistemi Kurun

Geleneksel enerji kaynaklarının tüketimini azaltmak için bir güneş enerjisi sistemini evlerinizin elektrik sistemine entegre edebilirsiniz. Bu, güneş enerjisini toplamak ve evinizde kullanılabilecek elektriğe dönüştürmek için çatınıza veya bahçenize fotovoltaik paneller kurmayı içerir. Bir güneş enerjisi sistemi kurmak, mükemmel bir uzun vadeli yatırım olabilir. Genel enerji maliyetlerinizi düşürür ve elektrik kesintisi durumunda güvenilir bir güç kaynağı sağlar.

Güneş Enerjisi Sistemi kullanırken ürettiğiniz fazla enerjiyi Dağıtım'a faturalandırabilirsiniz. Fakat bu faturaların mahsuplaşılmasında da ne yazık ki hatalar yapılabilmektedir. Apollo ile GES mahsuplaşmalarını da hesaplayabilir, "tüketiminizin ne kadarını panellerden karşılıyorsunuz", "üretimin ne kadarını satıyorsunuz" gibi analizleri GES sayfasında görebilirsiniz.

 

GES modülümüzü denemek için hemen ücretsiz demo talep edin!

Apollo ile GES mahsuplaşma takibi artık çok kolay!

Küçük Yenilenebilir Enerji Sistemlerini Düşünün

Yenilenebilir enerji kaynakları mı arıyorsunuz? Rüzgar türbinleri veya hidroelektrik santraller gibi küçük yenilenebilir enerji sistemleri kurmayı düşünün. Bu sistemler, evinizin veya mülkünüzün bahçe veya baraka gibi belirli alanlarına güç sağlayabilir. Genel enerji kullanımınızı düşürmenize yardımcı olabilir.

Gerekli Elektrikli Güneş Sistemi Büyüklüğünü Hesaplayın

Bir güneş enerjisi sistemine yatırım yapmadan önce, eviniz için gerekli olan sistemin büyüklüğünü hesaplamanız önemlidir. Gerekli büyüklük, evinizin enerji kullanımı, evinizin büyüklüğü ve mülkünüzün aldığı gölge miktarı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Profesyonel bir güneş enerjisi tesisatçısına danışmak veya çevrimiçi bir hesap makinesi kullanmak, eviniz için doğru boyutu belirlemenize yardımcı olur.

Hükümet Programları ve Devlet Desteklerinden Yararlanın

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapan ev sahipleri için farklı teşvikler olabilir. Herhangi bir teşvik, hibe veya vergi indirimi sağlayıp sağlamadıklarını yerel yönetiminize danışın. Birçok şehir ve eyalette, evinizde güneş enerjisi ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya başlamanıza yardımcı olabilecek programlar vardır. Bunlardan yararlanın.

Güneş enerjisi ve küçük yenilenebilir enerji sistemleri gibi yenilenebilir enerji kaynakları, genel enerji kullanımını azaltır. Ayrıca karbon ayak izinizi en aza indirmeye yardımcı olur. İhtiyaç duyulan elektrikli güneş enerjisi sisteminin boyutunu düşünün. Devlet programlarını kontrol edin ve bir güneş enerjisi sistemine yatırım yapmadan önce bir profesyonele danışın.

Enerji Faturalandırmasının Temelleri

Enerji faturası karmaşık bir konu olabilir. Ancak nasıl çalıştığına dair temel bir anlayışa sahip olmak, elektrik faturanızdan tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Bu bölümde inceleyeceğimiz temel unsurlara göz atalım:

 • Farklı faturalandırma koşulları,
 • Ödeme yöntemleri,
 • Enerji ücretleri, kalemler
 • Etkileşimli bir örnek faturanın nasıl yorumlanacağı

Fatura Koşulları:

kWh: Kilowatt-saat, enerji tüketiminin bir ölçüsüdür ve elektrik kullanımının nasıl ölçüldüğü ve faturalandırıldığıdır.

Talep Ücreti: Elektrik tüketiminin yoğun olduğu dönemlerde daha yüksek oranda enerji kullanımı için kamu hizmeti şirketi tarafından alınan bir ücrettir.

Tedarik Ücreti: Bu, elektrik şirketi tarafından evinize veya işyerinize verilen elektriğin maliyetidir.

Dağıtım Bedeli: Elektriğin elektrik dağıtım şirketinden evinize veya işyerinize dağıtım bedelidir.

En Avantajlı Tarife'ye geçerek faturalarınızı %30'a kadar düşürebilirsiniz. Apollo her ay sizin tüketim karakteristiğinize en uygun terim ve tarifeyi sunar.

Apollo ile fatura avantajlarını kıyaslayabilirsiniz!

Ödeme metodları:

Otomatik ödemeler: Enerji hesabını banka hesabınıza veya kredi kartınıza bağlayarak ödeme yapılabilir, bu da zamanında ödeme yapmanızı kolaylaştırır.

Çevrimiçi ödemeler: Ödeme, hizmet şirketinin web sitesi veya diğer ödeme platformları aracılığıyla çevrimiçi olarak yapılabilir.

Enerji Ücretleri:

Sabit Oran: Bu, tüketimden bağımsız olarak kamu hizmeti şirketi tarafından uygulanan sabit bir orandır.

Değişken Faiz: Piyasa koşulları ve diğer faktörlere göre değişebilen bir orandır.

Katmanlı Oran: Bu, tüketim seviyelerine göre değişen bir orandır. Yani daha fazla enerji tüketildikçe kilovat saat başına maliyet düşebilir.

Satır Öğeleri:

İletim: Bu, elektriğin elektrik santralinden dağıtım sistemine iletilmesiyle ilgili maliyettir.

Dağıtım: Bu, elektriğin dağıtım sisteminden evinize iletilmesiyle ilgili maliyettir.

Düzenleyici: Bu, hükümetin düzenleyici giderleriyle ilişkili ücrettir

Vergiler: Bu, faturanıza dahil edilen vergilerin miktarıdır.

 

Apollo IoT ile faturalarınızı ücretsiz olarak hesaplayın!

İnteraktif Örnek Fatura:

Etkileşimli örnek fatura, birçok kamu hizmeti şirketi tarafından sunulan bir özelliktir. Bu sayede müşteriler enerji faturalarının dökümünü görebilir. Ayrıca, enerji tüketimlerini daha iyi anlamak ve tasarruf edebilecekleri alanları belirlemek için bu aracı kullanabilirler.

Özetlersek, enerji faturalandırmasının temellerini anlamak, elektrik faturanızda tasarruf edebileceğiniz alanları belirlemenize yardımcı olabilir.

Apollo IoT ile Enerji Faturalarınızı Yönetin

Türkiye’nin ilk ve tek yapay zekâ destekli yazılımı Apollo IoT olarak sizin için buradayız! Apollo ile elektrik faturalarının kontrolü, optimizasyonu ve tahminlemesini yapabilir, enerji tüketiminizin 365 derece takibini sağlayabilirsiniz!

Apollo platformuyla hiçbir altyapı kurulumu maliyeti olmadan enerjinizi yönetme imkânı sunuyoruz. Sistemden otomatik olarak veya modem yoluyla aldığımız verilerle, fatura kontrolünüzü yapıyoruz. Aynı zamanda enerji yönetiminizi de doğru planlamanıza destek oluyoruz. Düzenli yeniliklerle firma ihtiyacınıza yönelik çözümler üretip ürünümüzü güncelliyoruz. Ham madde maliyetlerinin takibini yapabiliyoruz ve enerji tüketiminizi azaltıyoruz. Böylece, sürdürülebilir geleceğe öncülük etmenize destek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Reaktif cezadan kaçınmak, faturalarınızı ve enerjinizi doğru yönetmek ve enerji takip sistemlerinden en verimli faydayı sağlamak ve en verimli elektrik tarifesini seçmek için şimdi hemen 10 günlük ücretsiz Apollo Demo talep edin!

facebook
twitter
linkedin
sphere-toptorus-half
Yatırım Maliyeti Olmadan
Optimum Kazanç Elde Edebilirsiniz