Hastanelerde Enerji Verimliliği Sağlayın
article cover imageApollo IoT 18 Ağustos 2023

Hastanelerde Enerji Verimliliği Sağlayın

article-cover-imageHastanelerde Enerji Verimliliği başlıklı yazımızda Apollo ile nasıl fark yaratabileceğinize dair bir inceleme hazırladık.

Sağlığınız ve Enerjiniz Bir Bütün! Biliyor muydunuz?

Hastanelerimiz için yatırım maliyeti olmadan 4.345.245 TL’lik enerji tasarrufu yapmak imkansız değil! Hatta Apollo ile çok kolay!

Enerji verimliliği günümüzde hemen hemen her firmanın ya da işletmenin öncelikli konusu haline geldi. Peki, hastaneler için enerji verimliliğinde yaşanan problem ne? Gelin birlikte küçük bir inceleme yapalım. Öncü bir hastane zincirinin ülke genelinde 12 hastanesi bulunuyor. Bu hastanelerde teknik işlerle birlikte enerji sistemlerinden sorumlu 12 farklı teknik müdür görevlendirilmiştir. Teknik müdürler, her gün teknik personele manuel endeks aldırmaktadır. Teknik müdürler, bu endeksleri Excel dosyasına işlemektedir. Genel müdürlükteki teknik koordinatör, bakım operasyon müdürü ve ekibi ile toplanan verileri düzenlemektedir.

Hastane zincirinin üst yönetimi haftalık, aylık ve yıllık olarak enerji raporları talep etmektedir. Yönetimin talep ettiği raporlar arasında; enerji tüketimlerinin ve bütçelerin takibi, kompanzasyon sistemi takibi, demand takibi, enerji ve performans verimliliği, enerji maliyetleri artması sebebiyle yenilenebilir enerji için fizibilite çalışmaları, tahminlerle gerçekleşen tüketim ve maliyetlerin kıyası ve enerji yoğunluğu takibi gibi veriler ve dokümanlar bulunmaktadır.


Tüm hastanelerden toplanan bu veriler, aynı zamanda hastaneler arasında kıyaslanmaktadır. Bu raporlar, enerji maliyetlerinin çok yükselmesi sebebiyle haftalık, aylık ve yıllık olarak hazırlanmaktadır.


Bu durum, hastanelerde ciddi bir operasyonel verimsizliğe sebep olmaktadır. Zaten minimum haftalık periyotlarda hazırlanan raporlar için her gün Excel sayfalarında hesaplamalar yapılmakta; bunun sonucundan bazı veriler elde edilmektedir. Raporlama operasyonlarına 16 kişilik bir ekip dahil olmaktadır.

Tüm bunların ne kadar zaman, ne kadar bireysel enerji ve ne kadar kolektif harcama ettiğini bir düşünün. Peki ya bunun daha kolay bir yolu olduğunu söyleseydik?

Apollo Pro ile Enerjinizi Doğru Harcarken Sağlığınız da Emin Ellerde Olsun

Bahsettiğimiz hastane zincirindeki hastanelere Apollo Pro sistemi kuruldu. Her bir teknik müdür için ayrı bir portal; genel müdürlükteki yetkililere de tüm tesisleri görebilecekleri yönetim (admin) portalı açıldı. Apollo portalı elektrik dağıtım firmalarına doğrudan entegre edildi ve sayaç ile birebir aynı verilere ulaşılması sağlandı. Bu sebeple ana sayaçtan manuel olarak veri okumaya gerek kalmadı.

Peki, Türkiye'nin tanıdığı bir marka grubuna ait hastaneler zincirinde Apollo Pro’dan önce durum nasıldı?

 • Her bir hastanede ayrı bir teknik birim bulunuyordu.
 • Bu teknik birimler genel müdürlükteki teknik koordinatörlük tarafından yönetiliyordu.
 • Her bir hastanedeki teknik müdüre bağlı çalışan teknikerler vardı.
 • Teknikerler her gün elektrik, su ve doğalgaz için manuel endeks alıyordu.
 • Bu endeksler teknik müdürlere ve genel müdürlüğe raporlanıyordu.
 • Genel müdürlükte, üst yönetimin beklediği raporları hazırlamak için 4 kişi görev yapıyordu.

  Apollo Pro Hastanelerde Neleri Değiştirdi?

  Yukarıda bahsettiğimiz tüm operasyonel verimliliklere Apollo eli değdi ve hem sağlığınız hem de enerjiniz artık çok daha sürdürülebilir!

 • İlk önce yatırım maliyeti olmadan verilerin otomatik şekilde hesaplanmasını sağlamak için bir yol haritası çizildi.
 • Genel müdürlüğe Apollo Pro admin paneli açıldı.
 • Ardından hastanelerin teknik müdürleri ve teknikerleri için tekil Apollo portalları açıldı. Teknikerler, sadece elektrik değil su ve doğalgazın da manuel endekslerini alarak Apollo portalına kaydetti. (Doğalgazda bazı hastanelerde modemle haberleşme sistemi vardı; modem sistemi olmayanlar yatırım planına alındı.)
 • Apollo Pro sistemi kurulduktan sonra teknik müdürler veya genel müdürlükteli yöneticiler hiçbir raporlama ve Excel tabloları ile uğraşmaya gerek kalmadan direkt olarak Apollo portalında tüm enerji kaynaklarını görüntülemeye başladı.
 • Portalda derlenen verileri gerektiğinde rapor formatında alabiliyorlardı. Hatta aylık ve haftalık olarak belli periyotlarla rapor alarak otomatik bir şekilde üst yönetime gönderebiliyorlardı. Genel müdürlükteki teknik ekip ise, yönetim için hazırlanacak veriler yerine enerji verimliliği için yapılacak çalışmalara odaklandı.

Tüm bu hızlı ve yatırım maliyeti gerektirmeyen çözümlerimizle, tüm hastaneler artık tek bir panelde, ana sayaç verileri olan tüm enerji tüketimleri verilerini görüp, raporlayabiliyorlar. Bundan daha sağlıklı bir enerji verimliliği düşünebiliyor musunuz?

Apollo Pro İle Hastanelerde Hangi İşlemler Yapıldı?

Geçmiş datalar:

Apollo Pro, Türkiye’deki elektrik dağıtım firmalarıyla entegredir. Bunun için verileri anında sisteme otomatik çekebilmektedir. Ayrıca, geçmişe dönük 3 yıllık dataları da göstermektedir. Bu sebeple geçmişe dönük dataları elde etmek için başka bir kaynak kullanmaya gerek kalmıyor!

Hatalı fatura tespiti:

Apollo portalını edinen hastane zinciri, enerji sistemlerini otomatik bir sisteme güncellemiş oldu. Ardından ilk olarak 3 yıl geriye dönük fatura kontrolü sağladı. Bunun sonucunda elektrik tedarik firmasının faturalarda toplam 327.382,00 TL’lik hata yaptığı tespit edildi. Bunun üzerine hastane zinciri, dava açmadan sadece Apollo’nun tespit ettiği hatalı fatura işlemlerini tedarikçi firmaya iletti. Böylece şirket, 327.382,00 TL’yi tedarikçiden aldı.

Tarife ve terim optimizasyonu:

Zincirdeki hastanelerin enerji tarife optimizasyonunda, sadece geçmiş yılda toplam 3.698.816 TL’lik bir dezavantaj olduğu tespit edildi. Böylelikle 12 hastanede, kendi karakteristiklerine göre tarife ve terim optimizasyonu sağlandı.

Tarife ve terim optimizasyonu:
Tarife ve terim optimizasyonu

Yukarıda görselde sadece 1 hastanenin dezavantaj tutarı görülmektedir! Şimdi bu dezavantajın hangi durumda kazanılacağını inceleyelim:
Bildiğiniz üzere Tek Zaman, Çok Zaman ve Serbest piyasa opsiyonları, aktif bedelin fiyatını etkilemektedir. Tek Terim ve Çift Terim ise, dağıtım bedelini etkilemektedir. Basitçe her ay 6 opsiyon olduğunu söyleyebiliriz. Tabii serbest piyasa; PTF Yekdem %KBB, PTF Yekdem + KBB, Sabit Fiyat, Ulusaldan Yüzde İndirim gibi daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Aşağıdaki görselde hastane zincirinin 3 farklı ilde farklı tedarikçilerdeki faturaları görülmektedir!

Örnek Tesisat 1
Örnek Tesisat 1
Örnek Tesisat 1

Görüldüğü üzere tüketici, mevcutta Tek Terim Ptf+Yekdem‘i yüzde 2 ile tedarik etmekteydi. Bu durumda referans, kötü tarifeye göre bir avantaj elde etmiş; fakat bu avantaj 154.005,05 TL olmalıydı. Çift Terim’e geçip sözleşme gücünü 300 yaparak, aynı zamanda Tek Zaman’a geçerek, bu avantajdan yararlanılabilir.


Yılda 3 kez “terim”, 3 kez de “sözleşme gücü” değişikliği hakkı bulunmaktadır. Bir enerji danışmanı ile çalışarak elektrik tedarik sözleşmesi yaparsanız, cayma bedeli ödemeden istediğiniz zaman sözleşmeden çıkabilirsiniz. Bunun için herhangi bir enerji danışmanlığı firması ile çalışabilir, “Apollo Enterprise” hizmeti satın alabilir ya da “Apollo Pro” hizmeti alırken tek seferlik tedarik danışmanlığı tercih edebilirsiniz!
 

Peki, demand’a sadece bir aya bakarak karar verebilir miyiz?


Apollo, gelişmiş yapay zeka algoritmalarıyla en doğru tahminlemeleri yapmaktadır. Böylelikle demand, yılbaşından itibaren planlanabilir.

demand sayfası                    demand sayfası2

Yukarıdaki demand sayfasında tek bir bakışta sözleşme gücünün altında ve üstünde kalan aylar görülebilir. Apollo’nun demand tahmini sayesinde kasım ayında sözleşme gücü düşürülerek, kullanıcı optimizasyonu sağladı. Ayrıca, ekim ve kasım aylarında sıcaklıkların aynı olan şehirlerde hastane yatak doluluk oranı da aynı olacaktı. Apollo portalı, sektöre göre demand’ın yüksek olduğunu hemen fark ederek, sistemde bir sorun olduğunu aktardı. Yapılan saatlik demand incelemelerinde, tüm sene boyunca maksimum demand’ın 07:45 saatinde olduğu tespit edildi.

tablo

Yukarıdaki görselde görüldüğü üzere, bu sayede Chiller grubunun hepsinin saat 07:45’te devreye girdiği tespit edildi. Bu katkı sayesinde sadece 1 ayda bir tesisatta Çift Terim avantajı 34.823,87 TL’ye yükselmiş oldu.

Örnek Tesisat 2
Örnek Tesisat 2
Örnek Tesisat 2

Her tesisin kendi tüketim karakteristiğine göre, özel tarife ve terim optimizasyonu vardır. Gördüğünüz üzere Bilmemne Hastanesi’nde Apollo yapay zeka algoritmasının hesaplarına göre, en avantajlı tarife “Çok Zaman” iken, tercih etmeleri gereken terim “Çift Terim” ve sözleşme gücü “200” olarak tespit edilmiştir.

Örnek Tesisat 3
Örnek Tesisat 3
Örnek Tesisat 3

Yukarıdaki görselde görüldüğü üzere bilmem ne Hastanesi’nde ise, tesiste enerji tüketimi yıllık 1 milyon Kwh üstü olduğu
için aktif bedel tercihinde serbest piyasa dışında bir tarife tercih edilememektedir. Bursa oteli aynı zamanda neredeyse en avantajlı tarifededir. Sözleşme gücü 800 yerine 950 yapılmış olsaydı en avantajlı terim ve tarifede olacaktı; ancak yine de Apollo’dan tam not aldı!

Fakat hala bir sorun var! Tüketici PTF + Yekdem’de ve KBB oranı %2 yani çok iyi bir anlaşma yapmış görünüyor. Aynı zamanda neredeyse doğru terimde! Peki, neden kendi sektörüne göre hala en iyi birim fiyatta değil?
 

İşte bu noktada Apollo, büyük veri analizi ile sektöre, şehre ve tüketime göre benchmark yaparak gidilebilecek daha fazla yol olup olmadığı ile ilgili rehberlik eder!

tablo2
Apollo Demand

Sektör sayfasına bakıldığında, aynı sektör ve tüketim ortalamasının birim fiyat ortalaması 4,81 iken, tüketicinin PTF+Yekdem’i yüzde 2 ile almasına hatta Çift Terim’de olmasına rağmen yüzde 3 daha fazla ödemiştir. Peki, bunun sebebi nedir? PTF+Yekdem ile enerji alan ve almak zorunda olan tüketiciler, elektriği enerji borsasından alabilir. Enerji, artık yeni bir para birimidir. Bu sebeple bu para birimini anlık takip etmek gerekir. Elektriği pahalıyken değil, ucuzken kullanmak çok önemli bir optimizasyon sağlar.
 

Apollo Demand, tüketim tahmini ile birlikte aynı zamanda elektrik faturası, birim bedel, PTF ve benzer fiyat unsurlarını tahminler. Saat saat PTF tahmini yaparken, işletmeye sadece uygun fiyatlı saatlerde operasyonu ayarlamak kalır.

tablo3
Apollo Demand sayfası

Yukarıdaki görselde görüldüğü üzere, yeşil PTF saatleri gerçekleşen PTF’leri gösterir. Bugünden yarının kesinleşmiş PTF’si analiz edilebilir.
 

tablo4
PTF tahminleme

Apollo, 1 aylık bir süre için saat saat PTF tahminlerini çıkarır. Böylece işletme enerji tüketimi optimizasyonunu rahatlıkla
yapabilir. Hastanelerde genellikle ucuz olarak bildiğimiz öğle aralarında çok yük çeken çamaşır makinaları ve ütü gibi gereksinimleri optimize ederler. Siz de kendi işletmenizin karakteristiğine uygun bir optimizasyon yapabilirsiniz.

Tüm İşletmeler Enerji Optimizasyonu Yapıyor Mu?


Elektrik fiyatları son 2 yıl içinde 6 katı arttı. Fiyatlar tırmanmaya devam ediyor. Bu durum, enerji fiyatlarını en önemli işletme gideri haline getirdi. Enerjiyi akıllıca ve planlı kullanmak, yönetmek her zamankinden daha önemli oldu. Bu sebeple enerjide uçtan uca dijitalleşerek, enerji tüketiminde her bir noktayı izlemek ve elektriğin uygun olduğu saatlerde otomasyon ile kullanımı arttırmak gerekiyor. Fakat her işletme günümüzün ekonomik koşullarında bunları uygulayamıyor.

Apollo ile enerji takibi ve yönetiminde adım adım dijitalleşebilirsiniz. Peki, Apollo neler vadediyor?

•Ana sayacınızı yatırım maliyeti olmadan izleyebilirsiniz.
•Faturalardan elde ettiğiniz kazançlarla yenilenebilir enerji yatırımları yapabilirsiniz.
•Apollo IoT ile her noktada izleme ve otomasyon sağlayabilirsiniz.
•Sektörel kıyaslarla verimsiz ekipmanları verimli ekipmanlarla değiştirebilirsiniz.

Perakende ve Dağıtım Sözleşme Bitimi Takibi

Elektrik tedarik anlaşmaları, bazen muhasebe bazen de teknik departmanlar aracılığıyla takip edilir. Elektrik tedarik anlaşması süresi bitmeden önceki ayın 5’inde en son anlaşma yapılması zorunludur. Aksi halde fatura (PTF+Yekdem)x1,0938 oranı ile tahakkuk eder ve fatura olması gerekenden çok daha yüksek hesaplanır. Apollo, elektrik tedarik anlaşmasının son tarihinden iki ay öncesinden itibaren tüm departmanlara hatırlatma yapmaya başlar.

Tarifem

“Tarifem” sayfasından geçmiş anlaşmalar ve marjlar görülebilir; güncel sözleşmelerin bitiş tarihleri tek bir bakışta takip edilebilir. Yukarıdaki görsel bir hastane zincirine ait tarife arayüzüdür. Bu hastane zincirinde anlaşma yapılması atlandığı için elektrik faturası %7 oranında daha fazla hesaplanmıştır.
Yatırım Planlama
Zincir hastane tesislerinde kurulu güç planlaması yapmak bazı durumlarda sürpriz yaşatabiliyor. Elektrik projesi çizip, dağıtımda kabulünü yaptırdıktan sonra belli bir kurulu güç oluyor. Yani trafo gücü ve bunun yüzde 60’ı kadar da sözleşme gücü oluyor. Çift Terim’e geçildiğinde, dağıtım firmasına başka bir sözleşme gücü bildirilebiliyor. Hastane tesislerinin çoğu bir anda trafo güç yükseltimi ile karşı karşıya kalabiliyor.
Apollo Pro, tüketim tahmini yaptığı gibi demand tahmini de yapabiliyor. Böylece ne zaman ne büyüklükte bir trafoya ihtiyaç olduğu önceden planlanabiliyor. Trafo gücünün yükseltilmesi ortalama olarak üç ay sürebiliyor. Yani tüm tesislerinizde trafonuzu ne zaman büyütmeniz gerektiğini planlayabilirsiniz!

Bütçe Planı Yapmak

Apollo ile operasyonel verimlilik kazanın!
 

Muhasebe ve finans departmanları her ay elektriğin yüzde 20 arttığı dönemlerde, teknik birimden faturanın tahakkuk edeceği rakamla ilgili rapor ister. Fakat bu hem operasyonel verimsizliğe hem de enerji ticareti bilgisi olmayan teknik departmanın sorumluluk altına girmesine sebep olur.


Apollo, ayın ilk gününden itibaren ay sonu gelecek faturayı tahmin eder. Apollo AI sistemine farklı kullanıcılarla giren farklı departmanlar, ihtiyaç duydukları an güncel fatura ve ay sonu faturasına ulaşabilir.

Reaktif Takibi
Apollo, yapay zeka destekli tek reaktif hesaplama programıdır!


Ayın ilk gününden ay sonu tahmini değerleri ve oluşacak cezayı TL cinsinden raporlar. Anlık mesaj ve bildirimlerle problem olmadan müdahale edilebilir.

8 Ocak’a kadar tahakkuk eden fatura
Reaktif takibi ile anlık bilidirimler

Yukarıdaki görselde 8 Ocak’a kadar tahakkuk eden fatura yer almaktadır.
Apollo’da güncel faturanın yanı sıra ay sonu gelecek fatura da görülebilir. Böylece bütçe yapılabilir. Her saat tahminlemeyi güncelleyen enerji zekası ile yeni bir makine tesise eklense ya da fiyatlar güncellense bile Apollo zekası tahminini günceller. Böylelikle her saat doğru veriye bir adım daha yaklaşılır.

Yukarıdaki görselde görüldüğü üzere ocak ayı itibarıyla güncel fatura 8.341.285,38 TL iken, 31 Ocak’ta tahmini fatura 4.009.999 TL’dir. bilmiyorum veri gelince girilmesi lazım. 31 Ocak’ta ise, kesinleşmiş fatura tahakkuk etmeden ulaşılabilir. Hatta portala girmeye gerek kalmadan Apollo, güncel faturayı otomatik olarak maille bildirim yapar.

tablo4

Tahmini değeri görerek reaktif planınızı yapabilirsiniz!

Sektörel Verimlilik ve Sürdürülebilirlik

Peki, verimlilikte daha iyi bir noktaya nasıl gidebiliriz? Apollo AI, geliştirdiği algoritmalarla enerji verimliliği ile ilgili bir benchmark oluşturmuştur. Tüketici, hem sektöre hem de genel tüketime bakarak, Türkiye ve dünya ile kendini kıyaslayıp, ne kadar potansiyel verimliliği olduğunu görebilir. ister m2 bazında, ister diğer değişkenlerden dilediği kadar ekleyip tahminleme yapabilir.


Hastane yatak sayısı, emar cihazlarının kurulu gücü gibi tüketiminizi etkileyen faktörleri girip tüketim tahmini yapabilirsiniz ve kendi enerji performans göstergenizi sektörünüzdeki diğer firmalar ile kıyaslayabilirsiniz.

tablo5
Energy benchmarking

Ayrıca, ISO 50001 prosedürleri sebebiyle toplam karbon salımı ve “tep” cinsinden raporlamalar ve tahminler tek bir tuşla alınabilir. Geçtiğimiz ay, geçtiğimiz gün, geçtiğimiz hafta ve saat bazında kıyaslamalar yapılabilir.

tablo6
Makinelerin Gerçek Maliyetini Hesaplamak


Tüketim kadar önemli diğer bir konu ise elektrik fiyatlarıdır. Enerji, artık yeni bir para birimidir. Dolayısıyla makinelerde sadece güç ve tüketimi izlemek, yapılması gereken çalışmanın çok altında kalmaktadır. Her makinenin ağırlıklı çalıştığı saatler farklıdır. Apollo, makinelerin gerçek maliyetlerini görerek, optimizasyon yapmaya olanak sağlar.

Makinelerin Gerçek Maliyetini Hesaplamak

Apollo Pro ve Apollo Iot, Türkiye’nin ilk makine bazlı maliyet hesaplayan programlarıdır. Makinelerin gerçek enerji maliyetleri hesaplanabilir; fabrikada üretilen her bir ürün çeşidi doğru maliyetlendirilebilir.


Apollo Iot, hem kategori hem lokasyon bazlı rapor almayı sağlar. Aynı zamanda makine bazlı enerji maliyetlendirmeye olanak tanır. Tüm departmanların talep ettiği raporları farklı arayüzlerle almaya imkan verir.

Sadece teknik birimin değil diğer teknik olmayan departmanların da kolay UI sayesinde talep ettiği raporlara ulaşmasını sağlar.

 

tablo6
Detaylı raporlama kolaylığı

Bir işletmede teknik müdürler ve teknik personeller çok önemli pozisyonda yer alıyor. Bu sebeple makinaların yapabileceği fatura hesaplama, tarife optimizasyonu, tüketim takibi, tüketim anomali takibi ve reaktif takibi gibi zaman alan disiplinleri Apollo Pro’ya bırakarak; sürdürülebilirlik hedefleri, sürekli iyileştirme, yenilenebilir enerji projeleri, enerjide dijitalleşme ve verimlilik arttıracak projelere odaklanabilirsiniz. Daha az tüketim daha az karbon salımı daha yeşil bir dünya ve daha az maliyetle işletmenizin hedeflerine emin adımlarla ilerleyebilirsiniz!

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-50.png

Hastane Sektöründe Enerji Verimliliği

İndir

 

 

 

facebook
twitter
linkedin
sphere-toptorus-half
Yatırım Maliyeti Olmadan
Optimum Kazanç Elde Edebilirsiniz