Elektrik Güvence Bedeli: Nedir, Ne Kadar? (2024 Güncel)
article cover imageApollo IoT 31 Ocak 2024

Elektrik Güvence Bedeli: Nedir, Ne Kadar? (2024 Güncel)

article-cover-imageElektrik güvence bedeli, tüketicilere belirli bir süre boyunca sabit fiyatla elektrik tüketme imkanı sağlar. Peki 2024'te bu bedel ne kadar olacak?

İçindekiler:

 

  1. Elektrik Güvence Bedeli Nedir?

  2. Elektrik Güvence Bedeli Ne Kadar?

  3. Apollo ile Elektrik Güvence Bedelini Otomatik Takip Edin

  4. Referanslar

 

 

Yeni bir eve taşındığınızda, doğalgaz, su ve elektrik gibi hayati öneme sahip hizmetlerin aboneliklerini üzerinize almanız gerekir. Elektrik aboneliği için başvurduğunuzda da belirli bir miktar ödemeniz gerekecektir. Bu abonelik işlemi sırasında ödenen miktar ise dosya ücreti, damga vergisi, bağlama/kesme ücreti ve elektrik güvence bedeli gibi kalemleri içerir.

 

Elektrik teminat bedeli, elektrik tedarikçileri tarafından tüketicilerden talep edilen bir ödemedir. 

 

Peki, elektrik güvence bedeli nedir, 2023’te bu bedel ne kadardı ve önümüzdeki yıllarda nasıl bir seyir izleyecek? 2024 için öngörülen güvence bedeli miktarı ne olacak? Bu soruların cevaplarına hep birlikte bakalım.

Elektrik Güvence Bedeli Nedir?

Elektrik güvence bedeli, tüketicilerden elektrik şirketi tarafından alınan bir ücrettir ve tüketicinin borcunu ödememesi ihtimaline karşı alınır, ödeme yapılmadığı durumda borç güvence bedelinden düşülür. 

 

Teminat bedeli olarak da bilinen elektrik güvence bedeli genellikle tüketiciye, elektrik şirketlerinin belirli bir süre boyunca (örneğin bir yıl) elektrik birim fiyatını sabit tutma sözü vermesidir. Böylece, tüketici belirlenen süre boyunca sabit bir fiyatla elektrik tüketebilir.

 

Ancak bu bedel, tüketicilerin elektrik tedarikçilerini seçerken dikkate almaları gereken bir unsur olup, farklı tedarikçiler arasında değişebilir. Her tedarikçinin politikaları, sunduğu hizmetler ve maliyet yapıları farklı olduğundan, elektrik teminat bedelinin yanı sıra diğer ücretleri ve şartları da dikkate almanız gerekir.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Elektrik Güvence Bedeli Ne Kadar?

Elektrik teminat bedeli, genellikle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) veya ilgili enerji kurumları tarafından belirlenir. Bu bedel, elektrik tedarikçileri aracılığıyla sunulan tarifelere, kullanım türüne ve döneme göre değişebilir. 

EPDK, 2023 yılı için 1 kW başına elektrik teminat bedelini şöyle belirlemiştir:

  • Konutlar için 128.9 TL, 
  • Ticarethane için 283.8 TL.

 

Apollo ile Elektrik Güvence Bedelini Otomatik Olarak Takip Edin

Elektrik güvence bedelini otomatik olarak takip etmek için Apollo'yu kullanabilirsiniz. Apollo, elektrik faturalarınızı izler ve güvence bedelinin değişikliklerini size bildirir, böylece her zaman en güncel bilgilere sahip olabilirsiniz. Bu hizmet sayesinde, elektrik güvence bedeli üzerindeki değişiklikleri kaçırmadan bütçenizi yönetebilirsiniz. 

Apollo ile elektrik güvence bedelinizi kolayca takip edin ve mali planlamanızı daha etkin bir şekilde yapın.

revize (1).jpg

Referanslar 

facebook
twitter
linkedin
sphere-toptorus-half
Yatırım Maliyeti Olmadan
Optimum Kazanç Elde Edebilirsiniz