Enerji Yönetimi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
article cover imageApollo IoT 17 Ağustos 2023

Enerji Yönetimi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

article-cover-image“Enerji Yönetimi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar” adlı yazımızda enerji yönetimi üzerine doğru bilinen yanlışları sizin için derledik. Apollo ile fark yaratma zamanı!

İçindekiler

 • Giriş

 • "Doğru Durum Analizi için Tüketime Bakmak Yeterli" Yanılgısı

 • "Enerji Yönetimi Enerji İzlemeden İbarettir" Mit

 • "Maliyetleri Düşürmek için Tüketimi Azaltmak Yeterli" İnancı

 •  Tüketim Optimizasyonu için Yapılabilecekler

 • Buzdağının Görünmeyen Kısmı

 • GES Mahsuplaşması

 • Enerji Yönetimi Neden Bu Kadar Önemli?

 • Sonuç

 • Benzer İçerikler


  Enerji Yönetimi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

image.png

"Ölçemezseniz anlayamazsınız. Anlayamazsanız kontrol edemezsiniz. Kontrol edemezseniz daha iyiye götüremezsiniz."

H. James. Harrington

Enerji yönetimi konusunda bugün her kanaldan bir bilgi akışı var. Peki karşımıza çıkan her bilginin doğruluğuna emin olabilir miyiz? Türkiye'nin yapay zeka destekli dijital enerji platformu olarak doğru bilinen yanlışları sorguladık.

“Doğru Durum Analizi için Tüketime Bakmak Yeterli”

Enerji yönetimine başlamadan önce ilk olarak yapılması gereken mevcut durum analizidir. Mevcut durumu en iyi şekilde analiz etmemiz için de doğru datalara ulaşmamız gerekiyor. Bu noktada tüm firmaların başvurduğu yöntem anında tüm izleme noktalarına donanım maliyeti gerektiren modem, analizör gibi elektroniksel donanımlar kurmak oluyor. Fakat artık günümüzde yapılan yapay zeka çalışmaları bize ana sayaçtan bile çok önemli veriler elde edebileceğimizi gösterdi. Öncelikle ana sayaçtan ölçüme başlayarak aylık, günlük ve saatlik tüketimlerimizi ve karşılığında oluşan enerji maliyetlerimizi analiz etmemiz gerekiyor. Evet doğru duydunuz artık yalnızca tüketimi izlemek ve analiz etmek çok eskide kaldı.

image.png

Artık enerji yönetimini uçtan uca yapabilmek için enerji maliyetlerini hatta anlık demandlarımızı da hesaba katmamız gerekiyor. Ana sayaçtan aldığımız verileri uygun yapay zeka algoritmalarıyla analiz ederek doğru enerji tüketim değişkenlerini hesaba katmalıyız.

“Enerji Yönetimi Enerji İzlemeden İbarettir”

Enerji izleme, artık Endüstri 4.0’ı konuştuğumuz bu günlerde aklımıza hemen enerji izleme yazılımlarını getirir. Çünkü enerji yönetmenin ilk adımı enerji izlemektir. Fakat enerji izlemek tek başına anlamlı değildir.

Enerji yönetimi bilginin ve harekete geçmenin kesiştiği yerde ancak yapılabilir. Çünkü veriler anlamlandırmadığı takdirde bir işe yaramaz.

‘’Enerji yönetimi, kullanımı korumak ve enerji maliyetlerini azaltmak için bir kuruluşun enerji tüketiminin proaktif ve sistematik olarak izlenmesi, kontrol edilmesi ve optimize edilmesidir.’’

“Maliyetleri Düşürmek için Tüketimi Azaltmak Yeterli”

Çoğu firmanın genel hatası maalesef enerji maliyetlerini azaltmak için yalnızca tüketimi azaltmaya çabalamasıdır. Fakat maalesef bu teknik çok eskide kaldı. Artık enerji maliyetlerini anlık olarak izlemek de enerji yönetiminin ayrılamaz bir parçası.

Günümüzde ülkemizde yıllık 1 milyon kwh üstü tüm serbest tüketiciler elektrik faturalarını her saat değişen enerji birim fiyatlarına göre ödüyorlar. 7/24 çalışan fabrikalar veya müşteri konforundan ödün veremeyecek hizmet sektörleri enerji maliyetlerinden nasıl tasarruf sağlayacaklarını maalesef bilemiyor. Fakat artık gelişmiş yapay zeka yazılımları ile saatlik enerji maliyeti tahminlerine ulaşarak üretim ve tüketiminizi düşürmeseniz dahi vardiyalarınızı değiştirerek enerji maliyetlerini düşürebilirsiniz.

image.png

Örneğin otel ve hastaneler ütü ve çamaşırhaneleri elektriğin ucuz olduğu saatlerde çalıştırarak; sanayiler öğle yemek molalarını yalnızca yarım saat kaydırarak yüzbinlerce liralık aylık tasarruf sağlayabiliyor. İşte Türkiye’nin ilk ve tek yapay zeka destekli dijital enerji platformu Apollo size tam da bu noktada yardımcı oluyor! Apollo Pro’nun yapay zeka tahminleme modülü size enerji maliyetlerinizi saatlik tahminlemelere göre optimize etme imkanı sağlar.

image.png

Apollo saatlik tahminleriyle enerji optimizasyonu sağlar.

Yazımızın başında enerji maliyetlerinin düşürülmesi için yalnızca tüketime odaklanmanın yeterli olmadığından bahsettik. Hadi şimdi de tüketim alanında nasıl düzenlemelere gidilebileceğine bakalım.

Tüketim Optimizasyonu için Yapılabilecekler

Enerji tüketimini azaltmak için neler yapılabilir birlikte inceleyelim.

Enerji Verimliliğinizi Analiz Etmek

İlk öncelikle verimlilikte ne kadar yol alabileceğinizi ve verimli bir optimal tesisin tüketimini bilmeniz lazım. Bu verileri bilmeden maalesef her bir tüketim noktasını izlemek bir sonuç vermeyecektir. Oysa bu çalışmayı tarafsız bir şekilde yapmak sektörel energy benchmarking yapan bir enerji izleme platformu olan Apollo IoT Dijital Enerji Platformu ile bu artık çok kolay!

Platformda kendi sektörünüzde ve kendi tüketim aralığınızda ortalamanın ne kadar üstünde veya altında olduğunuzu görebilmeniz mümkün. Böylelikle adım atmadan önce derin bir analiz yapma imkanı bulursunuz.

image.png

Apollo'nun Benchmarking modülü ile rakiplerinize kıyasla konumunuzu görebilirsiniz.

Enerjiyi Proaktif Bir Şekilde İzlemek

Enerjiyi proaktif bir şekilde izleyebilmek için çoklu bakış açısına ihtiyaç vardır. Eskiden yalnızca teknik departman mertebesinde izlenen enerji; artık tüm departmanların odak noktasıdır. Çünkü artık günümüzde enerji, yeni bir para birimidir. Proaktif bir şekilde enerji izleyerek tüm departmanlarla ortak insiyatifler ile enerjinizi anında düşürmeniz mümkün.

Enerjiyi Kontrol Etmek

Aslında enerjiyi yönetmeden önce, ilk olarak kontrol etmek önemlidir. Enerjiyi kontrol etmek için hem tüketimleri hem de faturalarınızı anlık olarak kontrol edip doğrulamanız gerekir. Neyi yöneteceğinize karar vermenizden bir önceki adım kontroldür.

Kendinize sormanız gereken belli başlı sorular neler?

 • Eğer bir endüstri tesisiyseniz ve Pazar günleri çalışmıyorsanız; Pazar günü var olan operasyon dışı saatlerin toplamı ne kadardır. Sonuçları görünce inanamayacaksınız. Operasyon dışı saatlerdeki kullanımlar genel olarak firmaların tüketimlerinin; %10’u ile %30’u arasını kapsamaktadır. Daha da kötü yanı çalışmadığınız Pazar günü aslında elektriğin de en ucuz, hatta neredeyse sıfıra yakın olduğu günlerdir. Bu sebeple kontrollerinizi her gün her saat özelinde yapmanız gerekmektedir.
image.png

Enerjiyi Optimize Etmek

Bu aslında günümüzün en önemli konularından biri. Enerjiyi optimize etmenin tek yöntemi gelişmiş yapay zeka destekli bir enerji izleme yazılımına sahip olmanız. Bu enerji yazılımı sizin adınıza kararlar alır ve ekibinize ne zaman enerji tüketmeniz gerektiğini söyler. İlk öncelikle enerjinizi izlediniz. Ardından kontrol ettiniz ve tüm yanlış tüketim ve maliyetleri öğrenerek optimize etme imkânı elde ettiniz.

Temel enerji yönetimi nedir sorusunun cevabı bilgi ve harekete geçme gerektirir. Yalnız başına izleme hatta yalnız başına tüketim izleme buzdağının ancak görünen kısmıdır.

Buzdağının Görünmeyen Kısmı
 • Aylık enerji faturalarını excelle izlemek milat oldu. Şimdi Apollo ile endüstrü 4.0'a uygun otomatik bir fatura doğrulama sistemi sunan bir yazılım var! Ayrıca size avantajlı tarifeler de sunuyor. 
 • Yapay zeka ile sektörel benchmarking yapabilirsiniz. Enerji performansını optimize etmek için led ampullere geçmek, yalıtım eklemek, yansıtıcı bir çatı kaplaması kurmak veya HVAC (ısıtma ve soğutma) ekipmanını iyileştirmek gibi eylem planlarına doğru karar verebilirsiniz. 
 • Enerji yönetimi, yenilenebilir enerji hizmetlerinin devreye alınması için finansal projeksiyonlar oluşturmak ve önümüzdeki yıllarda temiz enerji tüketimi ve enerji maliyetlerini düşürmek için başka iyileştirmeler yapmak gibi daha ayrıntılı faaliyetleri de içerir. Burada bir diğer önemli konu yaptığınız yenilenebilir enerji yatırımlarının mahsuplaşmalarını doğru hesaplayarak fizibilite raporlarını çıkarabilmektir. Yenilenebilir enerji yatırımlarını Apollo Finwise ile yöneten bir işletmenenin deneyimini GES Kullanıcısı Gıda Sektörü Lideri Apollo ile Nasıl Avantaj Sağladı yazımızda bulabilirsiniz.
Güneş Enerjisi Sistemleri (GES)

Maalesef GES (güneş enerjisi sistemleri) izleme yazılımları finansal raporlar vermemektedir. Bunun için daha sofistike enerji yönetim programları gerekmektedir. Apollo kullanarak gerçekte tükettiğiniz enerjiyi ve GES sebebi ile kazancınız ve azalttığınız karbon emisyon dataları gibi datalara kolayca ulaşabilirsiniz. Bu alanda da tek olmanın gururunu yaşıyoruz.Enerji yönetimi hakkında daha derin bir bakış açısı için "GES Mahsuplaşması Apollo ile Çok Kolay" başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Sofistike enerji yönetim programlarını tercih ederek gelecekteki enerji kullanımını tahmin eder ve enerji bütçelerini planlar; sonuç olarak da daha doğru stratejik kararlar verebilirsiniz.

Gelişmiş enerji yazılımları nesnelerin interneti (IoT), gelişmiş bağlanabilirlik ve büyük verileri (big data) kullanarak bir şirketinizin daha iyi tesis yönetimi için gereken enerji veri analitiğinden yararlanmasına olanak tanır ve daha kolay bir enerji yönetimi yapmanıza olanak sağlar

Peki Enerji Yönetimi Neden Bu kadar Önemli?

image.png

Gelin özetleyelim:

 • Artık işletmelerin en büyük gider kalemlerinden biri olan enerjiyi manuel veya excellerde takip etmek çok eskide kaldı.
 • Anlık değişen maliyetler için anlık izlemeler yapıp anlık reaksiyonlar vermek gerekiyor.
 • Dünyanın her yerinde, fiyatları, emisyon hedeflerini, mevzuatları etkileyen enerji tasarrufuna çok büyük bir ihtiyaç var.
 • Enerji yönetimi yalnızca küresel ısınmaya katkıda bulunan karbon emisyonlarını azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda giderek sınırlı olan fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı da azaltır.
 • Enerji kullanımı bir ticari binanın en büyük işletme giderlerinden biridir. Tipik bir işletme bütçesinin yaklaşık üçte birini temsil eder ve ülkenin yıllık sera gazı emisyonlarının yaklaşık %20'sini oluşturur.

İstatistiklere göre ofis binalarının tükettikleri enerjinin üçte birini boşa harcanıyor!

 • Enerji yönetimi programları, karbon emisyonlarından kaynaklanan küresel sorunların hafifletilmesine yardımcı olmanın yanı sıra, şirketlere de fayda sağlıyor. Enerji yönetimi yazılımına sahip olmak, bir şirketin bütçesini kontrol etmeye ve bir işletmenin çalışma kabiliyetini etkileyebilecek enerji fiyatı artışlarıyla ilişkili riski azaltmaya yardımcı olur. Hizmet maliyetlerinin ve enerji verimliliğinin izlenmesi, şirketlerin daha verimli bir şekilde bütçelemesine ve genel işletme maliyetleri hakkında daha iyi bilgi edinmesine olanak tanır.
 • Enerji kullanımını %10 oranında azaltmak, net işletme gelirinde %1,5'luk bir artış sağlayabilir.
 • Karlılık, maliyet tasarrufu, dalgalı olan tedarik zincirlerine daha az bağımlılık getirir
 • Şirketlerin rekabetçi tedarik yoluyla maliyetleri düşürmelerine de yardımcı olur.

Enerjinizi Doğru Yönetmek Apollo ile Çok Kolay!

Tüm bu etmenleri düşündüğümüzde, enerji yönetiminin adımlarını doğru atmak boşa giden milyonlarca liranın önüne geçebilir. Siz de Apollo IoT yazılımını edinerek enerji yönetimi eylem planlarına anında başlayabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk ve tek yapay zeka destekli dijital enerji platformu Apollo IoT ile elektrik faturalarının kontrolü, optimizasyonu ve tahminlemesini yapabilir, enerji tüketiminizin 360 derece takibini sağlayabilirsiniz!

Apollo platformuyla hiçbir altyapı kurulumu maliyeti olmadan enerjinizi yönetme imkânı sunuyoruz. Sistemden otomatik olarak veya modem yoluyla aldığımız verilerle, fatura kontrolünüzü yapıyoruz. Aynı zamanda enerji yönetiminizi de doğru planlamanıza destek oluyoruz. Düzenli yeniliklerle firma ihtiyacınıza yönelik çözümler üretip portalı güncelliyoruz. Ham madde maliyetlerinin takibini yapabiliyoruz ve enerji tüketiminizi azaltıyoruz. Böylece, sürdürülebilir geleceğe öncülük etmenize destek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Reaktif cezadan kaçınmak, faturalarınızı ve enerjinizi doğru yönetmek ve enerji takip sistemlerinden en verimli faydayı sağlamak ve en verimli elektrik tarifesini seçmek için şimdi hemen 10 günlük ücretsiz Apollo Demo talep edin!

facebook
twitter
linkedin
sphere-toptorus-half
Yatırım Maliyeti Olmadan
Optimum Kazanç Elde Edebilirsiniz