Enerji Yönetimi Projenizi Güçlendirecek 5 Adım
article cover imageApollo IoT 17 Ağustos 2023

Enerji Yönetimi Projenizi Güçlendirecek 5 Adım

article-cover-image"Enerji Yönetimi Projenizi Güçlendirecek 5 Adım" başlıklı yazımızda proje yönetiminde sizin için verimli olacak adımları paylaştık. Apollo ile fark yaratın!

Enerji Yönetimi Projenizi Güçlendirecek 5 Adım

İçindekiler:

 1. Hedeflerinizi Tanımlayın
 2. Bilgi Toplayın
 3. Yerinde Değerlendirme Yapın
 4. Ölçüm ve Analiz Yapın
 5. Öneriler ve Eylem Planı Geliştirin
 6. Apollo IoT ile Enerjinizini Yönetin!

Elektrik Tesisi Araştırması, belirli bir yerin veya tesisin elektrik altyapısı hakkında bilgi toplamak için yapılan sistematik bir değerlendirmedir. Mevcut sistemi anlamak ve iyileştirme veya optimizasyon fırsatlarını belirlemek için çeşitli elektriksel parametrelerin ve bileşenlerin değerlendirilmesini içerir. 

Detaylı bir Elektrik Tesisi Araştırması yaparak enerji yönetimi projenizi yalnızca 5 adımda güçlendirebilirsiniz!

1) Hedeflerinizi Tanımlayın

Enerji yönetimi projenizin özel amaçlarını ve hedeflerini belirleyin. Bu hedefler tüketiminizi azaltmayı, verimliliği artırmayı, potansiyel maliyet tasarruflarını belirlemeyi veya yenilenebilir enerji çözümlerini uygulamayı içerebilir. 

image.png

Apollo portalı ile enerjinizi anlık olarak izleyin. 

2) Bilgi Toplayın

Tesisinizin elektrik sistemi hakkında elektrik planları, ekipman özellikleri, bakım kayıtları ve enerji tüketim verileri gibi tüm mevcut bilgileri toplayın. Bu ön araştırma mevcut sistemi anlamak ve gelecekteki iyileştirmeler için kıyaslamalar oluşturmak için bir temel sağlayacaktır.

image.png

Bilgi toplamak çok değerlidir. 

3) Yerinde Değerlendirme Yapın

Elektrik altyapısını incelemek için kapsamlı bir yerinde değerlendirme yapın. Elektrik dağıtım panoları, transformatörler, anahtarlama cihazları, aydınlatma sistemleri, motorlar, kontrol sistemleri ve diğer ilgili bileşenleri dikkatlice denetleyin. Aşırı yüklenmiş devreler, eski ekipman, verimsiz aydınlatma veya güç faktörü sorunları gibi olası sorunları tanımlayın.

4) Ölçüm ve Analiz Yapın

Voltaj, akım, güç faktörü, harmonikler ve tüketim gibi elektriksel parametreleri ölçmek için uygun araç ve gereçlerden yararlanın. Bu veriler, yüksek enerji kullanımı veya verimsizlik alanlarının belirlenmesine yardımcı olacaktır. Modelleri, eğilimleri ve potansiyel iyileştirme alanlarını belirlemek için toplanan verileri analiz edin.

image.png

Ölçüm olmazsa olmaz!

5) Öneriler ve Eylem Planı Geliştirin

Bulgularınıza dayanarak projeniz için bir dizi öneri ve eylem planı geliştirin. Örneğin;

 • Ekipmanın yükseltilmesini,
 • Enerji tasarruflu aydınlatma sistemlerinin uygulanmasını,
 • Güç faktörü düzeltmesinin optimize edilmesini,
 • Yenilenebilir enerji kaynaklarının kurulmasını,
 • Ya da akıllı enerji yönetim sistemlerinin benimsenmesini planlayabilirsiniz. 

Her tavsiyenin fizibilitesini, maliyet etkinliğini ve potansiyel yatırım getirisini göz önünde bulundurun. Sonuç olarak, başarılı bir Elektrik Tesisi Araştırması yapmış olursunuz. Bu sayede mevcut elektrik sistemi hakkında kapsamlı bir anlayış edinirsiniz. Ayrıca enerji yönetimi fırsatlarını belirleyebilir ve enerji kullanımını optimize edebilirsiniz. Bu sayede maliyetleri azaltmak ve genel verimliliği artırmak için eyleme geçirilebilir bir plan geliştirirsiniz.

 

Enerji yönetimiyle ilgili diğer içeriklerimizi de okuyabilirsiniz:

Enerji İzleme Yaparak Neler Kazanabilirsiniz?

Bilinçli Enerji Tüketimi

Apollo IoT ile Enerjinizi Yönetin!

Enerji yönetimine dair her türlü ihtiyacınızda Türkiye’nin ilk ve tek yapay zekâ destekli yazılımı Apollo IoT olarak sizin için buradayız! Apollo ile elektrik faturalarının kontrolü, optimizasyonu ve tahminlemesini yapabilir, enerji tüketiminizin 365 derece takibini sağlayabilirsiniz!

Apollo platformuyla hiçbir altyapı kurulumu maliyeti olmadan enerjinizi yönetme imkânı sunuyoruz. Sistemden otomatik olarak veya modem yoluyla aldığımız verilerle, fatura kontrolünüzü yapıyoruz. Aynı zamanda enerji yönetiminizi de doğru planlamanıza destek oluyoruz. Düzenli yeniliklerle firma ihtiyacınıza yönelik çözümler üretip portalı güncelliyoruz. Ham madde maliyetlerinin takibini yapabiliyoruz ve enerji tüketiminizi azaltıyoruz. Böylece, sürdürülebilir geleceğe öncülük etmenize destek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Reaktif cezadan kaçınmak, faturalarınızı ve enerjinizi doğru yönetmek ve enerji takip sistemlerinden en verimli faydayı sağlamak ve en verimli elektrik tarifesini seçmek için şimdi hemen 10 günlük ücretsiz Apollo Demo talep edin!

facebook
twitter
linkedin
sphere-toptorus-half
Yatırım Maliyeti Olmadan
Optimum Kazanç Elde Edebilirsiniz