Enerji İzleme Yaparak Neler Kazanabilirsiniz?
article cover imageApollo IoT 18 Ağustos 2023

Enerji İzleme Yaparak Neler Kazanabilirsiniz?

article-cover-image"Enerji İzleme Yaparak Neler Kazanabilirsiniz?" adlı yazımızda enerji izlemenin önemi ve inceliklerine, firmanızda Apollo ile nasıl fark yaratabileceğinize değindik.

Enerji İzleme Yapararak Neler Kazanabilirsiniz?

Enerji izleme, günümüzde işletmeler için sadece maliyet tasarrufu sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda çevresel sürüdürlebilirliği de destekliyor. Enerji tüketimini takip etmek ve analiz etmek için kullanılan bir süreç olan enerji izleme, hangi alanlarda enerjinin en fazla harcandığını belirleyerek, enerji verimliliği için stratejik kararlar alınmasına ve enerji tüketimi kaynaklı oluşan çevresel etkileri azaltmaya yardımcı olur. Enerji yönetimi ve enerji verimliliği için ilk olarak enerji izleme yapılmalıdır. 

Bu yazımızda enerji izleme hakkında bilmeniz gereken her şeyi, derinlemesine bir bakış açısı sunarak, enerji izlemenin önemini ve temel avantajlarını ele aldık. Ayrıca, kendi tesisinizin enerji izlemesini yapabilmeniz için uzman ipuçları sağlayacağız.

İçindekiler

 1. Enerji İzleme Nedir?

 2. Enerji İzleme Neden Önemlidir?

  2.1    Enerji Tüketiminin Doğru Ölçümlenmesini Sağlar

  2.2    Anlık olarak Aksiyon Alabilmenize Yardımcı Olur 

  2.2    Enerji Tüketiminde Problemli Alanların Tanımlanmasını Sağlar

  2.3    Enerji Tüketimi Maliyetlerini Düşürmek için İç Görü Sağlar

 3. Enerji İzleme Nasıl Yapılır?

 4. Apollo Enerji Yönetim Platformu ile Enerji İzleme

Enerji İzleme Nedir?

Enerji izleme sistemi; işletmelerin enerji tüketiminin ve enerji hattının gerçek zamanlı olarak tek bir merkezden izlenmesine, analiz edilmesine ve yönetilmesine olanak sağlayan sistemdir. Bu sistem, genellikle elektrik, su, doğal gaz gibi farklı enerji kaynaklarından gelen tüketimi gerçek zamanlı olarak ölçer ve bu verileri içgörü sağlayacak ve enerji tüketimi ile ilgili ileriye dönük stratejik kararlar alınmasına yardımcı olan anlamlı bilgilere dönüştürür. 

Enerji İzleme Neden Önemlidir?

Yaşanan enerji krizleri, artan enerji maliyetleri ve küresel ısınma, hükümetlerin işletmeler için “destek paketleri” sunmasına sebep oldu. Fakat bu paketler tasarruf sahiplerini kısa vadede korusa da, uzun vadede enerji krizini ve genel anlamda iklim değişikliğini engelleyemez. Enerji izleme bunu yapmanın en etkili ve en öncelikli yoludur.

Bu nedenle enerji izleme, günümüzde giderek artan enerji talebi ve çevresel sürdürülebilirlik endişeleriyle birlikte, işletmeler için önemli bir stratejik araç haline gelmiştir. Öncelikle enerji izleme, doğru ve detaylı veriler sağlayarak, enerji tüketiminin etkili bir şekilde ölçülmesini ve analiz edilmesini sağlar. Bu, işletmelerin enerji tüketim alışkanlıklarını anlamalarına ve enerji verimliliği stratejileri geliştirmelerine olanak tanır, enerji tüketiminde fark yaratan avantajlar sağlar. 

Enerji Tüketiminin Doğru Ölçümlenmesini Sağlar                  

Doğru ölçümler sayesinde, işletmenizde toplam enerji tüketiminizi veya hangi cihazlarınızın ne kadar enerji tükettiğini belirlemek mümkün olur. Bu, enerjiyi en verimli şekilde kullanabilmek için kritik bir adımdır. Doğru ölçümler aynı zamanda enerji verimliliği projelerinin etkinliğini değerlendirmek için de gereklidir.

Aynı zamanda enerji faturanıza baktığınızda, yalnızca elektrik veya gaza göre ayrılmış nihai kullanım miktarını ve maliyetini görebilirsiniz. Ama fatura size enerjinin nereden geldiğini veya farklı maliyetlerin arkasındaki mantığı doğrudan söylemez. Dolayısıyla enerji tüketicilerine veriye dayalı kararlar almak için ihtiyaç duydukları gerekli bilgileri sağlamaz. Enerji izleme ile doğru ölçümleme yaparak bunun önünce geçebilirsiniz.

Anlık olarak Aksiyon Alabilmenize Yardımcı Olur

Enerji izleme gerçek zamanlı yapıldığından, işletmenizde olmaması gereken enerji tüketimini size anında bildirim ve uyarılarla haber verir, aksiyon almanıza yardımcı olur. Bu da sürdürülebilir olmanın ilk anahtarıdır. Bir cihazınız bozulduğu anda veya tesisinizde gereksiz enerji tüketimi olduğunda, aşırı miktarda enerji boşa gitmeden durumu düzeltmek gerekir. Bunun için bakım ekibine anlık bildirimler gönderebilirsiniz. Ek olarak, ekipman verilerinin sürekli olarak izlenmesi ve analizi, kestirimci bakımın yapılabileceği anlamına gelir. Böylece cihazlarınız her zaman daha az arıza ile verimli bir şekilde çalışmaya devam edebilir.

Enerji Tüketiminde Problemli Alanların Tanımlanmasını Sağlar

Yapılan ölçümlerden elde edilen verilere göre, tipik olarak tüm işletmelerin yıllık enerji maliyetlerinin %20'si verimsiz ekipman kullanımı ve operasyon dışı enerji tüketimi nedeniyle boşa gidiyor. Granüler varlık düzeyinde etkili enerji izleme, ekipmanın performansını ve enerji tüketim noktalarını sürekli olarak izler. Bu sayede bir cihazın verimli çalışıp çalışmadığını veya operasyon dışı enerji kullanımı olup olmadığını anında tespit eder.

Enerji Tüketimi Maliyetlerini Düşürmek için İç Görü Sağlar

Enerji tüketim verilerinin gerçek zamanlı izlenmesi, enerji yöneticilerine enerji tüketimi birim maliyetleri konusunda da daha doğru içgörü sağlar. Bu takip ve iç görü sayesinde, tesislerin yüksek enerji tüketimine sahip operasyonlarını birim maliyetlerin daha düşük olduğu aralıklara kaydırmalarına, talep veya güç faktörü maliyetlerini azaltmalarına yardımcı olur.

Sektör Liderlerinin Apollo ile enerjilerini izleyip, sağladığı avantajların detaylarını gerçek bir başarı hikayesinden öğrenebilirsiniz. 

Enerji İzleme Nasıl Yapılır?

Enerji izleme ile cihaz bazında veya tesis genelinde izleme yapmak mümkündür ve izleme süreci iki ana bileşenden oluşur: veri toplama ve veri analizi.

Veri toplama: Enerji tüketimini ölçmek için kullanılan sensörler veya akıllı sayaçlarla, elektrik, su, gaz ve diğer enerji kaynaklarındaki tüketim anlık olarak ölçülür ve veriler merkezi bir veri tabanına gönderilir.

Veri Analizi: Toplanan veriler, özel yazılımlar veya bulut tabanlı platformlar aracılığıyla analiz edilir. Analizler, enerji tüketimi trendlerini, potansiyel verimlilik fırsatlarını ve enerji israfını belirlemek için kullanılır. 

Enerji izleme süreci, sürekli olarak optimize edilmesi gereken dinamik bir süreçtir. Enerji izleme yazılımları, enerji tüketiminizi doğru bir şekilde ölçümlemenizi ve sonrasında enerji tasarrufu sağlamak için alabileceğiniz aksiyonların önceliklendirilmesini sağlar.

Apollo ile alt yapı donanım maliyeti olmadan, tesisinizin enerjisini izleyin! 

Türkiye’nin ilk ve tek yapay zeka destekli 360-derece enerji yönetim & sürdürülebilirlik platformu Apollo ile alt yapı donanım maliyeti olmadan tesis genelinde veya ekipman kırılımında enerji tüketimizini izleyebilirsiniz! 

image.png

Apollo’nun sağladığı anlık enerji izleme ile, enerji tüketiminizi hem sarfiyat hem de maliyet bazında takip edip;

 • Enerji faturalarınızı doğrulayıp, hatalı enerji fatura tutarlarınızı iade alabilirsiniz

 • Tüketim anomali bildirimleri ile, operasyon dışı gereksiz enerji tüketimine engel olabilirsiniz.

 • Olası reaktif ceza alarmları ile ay sonunda ödeyecezğiniz ceza tutarlarının önüne geçebilirsiniz. 

 • Enerji birim maliyet tahminlemesi ile, yüksek enerji tüketi olan operasyonlarınızı enerji birim maliyetlerinin düşük olduğu aralıklarda gerçekleştirip maliyet avantajı sağlayabilirsiniz.

 • Tesisinizin enerji tüketim karakteristiğine göre tesisiniz için en avantajlı tarifeye geçerek mevcut tüketiminizi düşürmeden, maliyetlerinizi azaltabilirsiniz.

Apollo’nun sağladığı enerji verimlilik analizi ile enerji verimliliğinizi arttırabilir, çevresel etki analizi kapsamında karbon salınımı ölçümlemesi ile karbon net sıfır hedeflerinize daha hızlı ulaşabilirsiniz. 

Alt yapı donanım maliyet olmadan ve kolay kullanıcı ara yüzü ile tesisinizin enerji maliyetlerini düşürmek, enerji verimliliğinizi artırmak ve sürdürülebilir adımlar atmak için siz de Apollo’yu şimdi ücretsiz deneyin!

Bu konular da ilginizi çekebilir;

facebook
twitter
linkedin
sphere-toptorus-half
Yatırım Maliyeti Olmadan
Optimum Kazanç Elde Edebilirsiniz