Sürdürülebilirlik: Yeni “Olmazsa Olmaz” 
article cover imageApollo IoT 18 Ağustos 2023

Sürdürülebilirlik: Yeni “Olmazsa Olmaz” 

article-cover-imageSürdürülebilirlik: Yeni “Olmazsa Olmaz” başlıklı yazımızda çağın konusunu inceledik ve işletmeniz bu alanda nasıl fark yaratabilir paylaştık.

Sürdürülebilirlik: Yeni “Olmazsa Olmaz” başlıklı yazımızda çağın konusunu inceledik ve işletmeniz bu alanda nasıl fark yaratabilir paylaştık. 

İçindekiler  

 1. Giriş: Sürdürülebilirlik: Yeni “Olmazsa Olmaz”   

 2. Sürdürülebilirliğin Aciliyeti 

 3. Bireysel Eylem ve Tüketici Seçimi 

 4. İş Zorunluluğu 

 5. Hükümet Politikaları ve Uluslararası İşbirliği 

 6. Sürdürülebilir Bir Geleceğe Katkıda Bulunmak 

 7. Apollo ile Fark Yaratın 

  

Giriş: Sürdürülebilirlik: Yeni “Olmazsa Olmaz”  

Sürdürülebilirlik kavramı hem bireyler ve işletmeler hem de toplumlar için yeni "olmazsa olmaz" olarak ortaya çıktı. Çünkü çevresel zorluklar ve insan faaliyetlerinin gezegen üzerinde etkisi gün geçtikçe artıyor. Bu nedenle, bu konularda farkındalığa olan ihtiyaç da artıyor. 

Sürdürülebilirliğin sadece niş bir grup olan eko-bilinçli bireyler tarafından kullanılan bir terim olduğu günler artık geride kaldı. Bugün, sürdürülebilirlik çeşitli alanlarda karar alma süreçlerine rehberlik eden çok önemli bir kavram haline geldi. Araştırmalar gösteriyor ki, kurumsal yönetim kurullarından günlük tüketici tercihlerine kadar sürdürülebilirlik dünyamızı yeniden şekillendiriyor ve daha iyi bir geleceğin yolunu açıyor. 

Peki sürdürülebilirliği “olmazsa olmaz” kılan faktörler neler? 

Sürdürülebilirliğin Aciliyeti 

Yoldan çekilin, dünyamız alarm veriyor! 

Hep birlikte bu gezegene verdiğimiz zararı fark edip önlem almazsak, dünyanın geleceği pek parlak olmayacak. İklim değişikliği, kaynakların tükenmesi, ormansızlaşma ve kirlilik, karşılaştığımız acil sorunlardan sadece birkaçı. İnsanoğlu olarak sürdürülemez uygulamalarımızın sonuçları aldı başını gidiyor Bunu kabul eden bireyler, işletmeler ve hükümetler, bu eğilimleri azaltmak için sorumluluk almaya başladılar. 

 

image.png

 

Yeşil tüketime ihtiyaç duyan bir dünya. 

Bireysel Eylem ve Tüketici Seçimi 

"Ben değil o yapsın" düşüncesi artık mazide kaldı! Çünkü birlikte olmazsak bir arada var olduğumuz bu dünya da olmayacak. Oysa her birimiz sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunan bilinçli seçimler yapma gücüne sahibiz. Tüketici tercihlerimiz dalgalanma etkisi yaratabilir. Yenilenebilir enerji kaynaklarını tercih etmek, israfı azaltmak ve çevre dostu uygulamaları benimsemek bu tercihlerden bazılarıdır. Aynı şekilde etik ve sürdürülebilir markaları desteklemek de öyle. Sürdürülebilir ürünler talep ederek ve işletmeleri uygulamalarından sorumlu tutarak, tedarik zinciri boyunca olumlu değişimi yönlendirebiliriz. 

İş Zorunluluğu 

İşletmeler sürdürülebilirliğin artık bir seçenek değil, uzun vadeli başarı için bir zorunluluk olduğunun farkındalar. Ayrıca net olarak görünüyor ki tüketiciler, çevresel ve sosyal sorumluluğa bağlılık gösteren şirketlere giderek daha fazla ilgi gösteriyor. Sürdürülebilir uygulamaları benimsemek, işletmelerin yalnızca tüketici değerleriyle uyum sağlamasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda işletme maliyetlerini düşürür, marka itibarını artırır ve yeniliği teşvik eder. Şirketler, döngüsel ekonomi modelleri, kaynak verimliliği ve sorumlu kaynak kullanımı gibi sürdürülebilir stratejiler uygulayarak, hızla değişen bir pazarda riskleri azaltabilir, esneklik oluşturabilir ve rekabet avantajı sağlayabilir. 

Hükümet Politikaları ve Uluslararası İşbirliği 

"Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için!" 

"Ben varsam dünya var" anlayışı bugün "dünya var oldukça ben de varım"la yer değiştiriyor. Çünkü sürdürülebilirlik, küresel ölçekte kolektif bir eylem gerektirir. Hükümetler, sürdürülebilirlik zorluklarını etkin bir şekilde ele almak için kapsamlı politika ve düzenlemelere ihtiyaç duyuyor. Gelin hükümetlerin bu alandaki çerçevelerinden bazılarını birlikte inceleyelim: 

 • Yenilenebilir enerjinin benimsenmesini sağlamak 

 • Karbon fiyatlandırmasını teşvik etmek 

 • Emisyon azaltma hedefleri belirlemek 

 • Paris Anlaşması gibi uluslararası işbirliği ve anlaşmalar, çabaları koordine etmek, bilgiyi paylaşmak ve küresel sürdürülebilirlik hedeflerini yönlendirmek. 

 

Yani sürdürülebilirlik bir trendden hayatımızın önemli bir parçası haline dönüştü. Bu, daha dengeli, adil ve dirençli bir geleceğe duyulan acil ihtiyaca bir yanıttır. Örneğin, bireysel seçimlerimizde sürdürülebilirliği benimseyerek, sürdürülebilir işletmeleri destekleyebiliriz. Aynı şekilde etkili politikaları savunarak toplu bir fark yaratabiliriz. Bu sadece bir zorunluluk meselesi değildir. Sürdürülebilirlik, gezegenimizle olan ilişkimizi yeniden düşünmek ve gelecek nesiller için gelişen bir dünya yaratmak için bir fırsat sunar. Birlikte, hem ilham verici hem de kapsayıcı sürdürülebilir bir gelecek inşa edebiliriz. 

Bakın IKEA'da başlayan sürdürülebilirlik eylemlerinin öncüsü Stewe Howard ne diyor? 

 

Apollo ile Sürdürülebilirlik Hedeflerinize Ulaşmak Çok Kolay! 

 

image.png

Apollo sürdürülebilirlik modülü ile fark yaratan bir firma olabilirsiniz! 

Türkiye’nin ilk ve tek yapay zeka destekli enerji izleme platformu Apollo IoT ile tesislerinizin sürdürülebilirlik raporlarına ulaşabilir, karbon ayak izi hesaplamalarını ve TEP cinsinden enerji tüketiminizi takip edebilirsiniz! 

Apollo platformuyla hiçbir altyapı kurulumu maliyeti olmadan enerjinizi 360 derece yönetme imkânı sunuyoruz. Sistemden otomatik olarak veya modem yoluyla aldığımız verilerle, fatura kontrolünüzü yapıyoruz. Aynı zamanda enerji yönetiminizi de doğru planlamanıza destek oluyoruz. Düzenli yeniliklerle firma ihtiyacınıza yönelik çözümler üretip portalı güncelliyoruz. Ham madde maliyetlerinin takibini yapabiliyoruz ve enerji tüketiminizi azaltıyoruz. Böylece, sürdürülebilir geleceğe öncülük etmenize destek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 

Reaktif cezadan kaçınmak, faturalarınızı ve enerjinizi doğru yönetmek ve enerji takip sistemlerinden en verimli faydayı sağlamak ve en verimli elektrik tarifesini seçmek için Apollo'yu 10 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz. Hemen kaydolun ve enerjinizi daha doğru ve verimli yönetmeye başlayın! 

Apollo ile daha sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunun! 

Bu konular da ilginizi çekebilir; 

facebook
twitter
linkedin
sphere-toptorus-half
Yatırım Maliyeti Olmadan
Optimum Kazanç Elde Edebilirsiniz