Enerji İzleme Yaparak Neler Kazanabilirsiniz?
article cover imageApollo IoT 18 Ağustos 2023

Enerji İzleme Yaparak Neler Kazanabilirsiniz?

article-cover-image"Enerji İzleme Yaparak Neler Kazanabilirsiniz?" adlı yazımızda enerji izlemenin önemi ve inceliklerine, firmanızda Apollo ile nasıl fark yaratabileceğinize değindik.

Enerji İzleme Yaparak Neler Kazanabilirsiniz?

image.png

Enerji izleme ile, ister tek bir varlık isterse tüm yapı olsun, enerji tüketiminizde fark yaratabilirsiniz. Gelin bu farkların neler olduğuna birlikte bakalım.

Enerji izleme yazılımı, gelecekte enerjiyi kontrol etmeye ve korumaya yardımcı olabilecek hayati bilgiler sunar. Enerji izlemesi yapmadan, durumu etkili bir şekilde düzeltemezsiniz. Bunun için öncelikle işletmenizde verimsizliklerin nerede olduğunu saptamanız gerekir.

Yaşanan enerji krizleri, hükümetlerin işletmeler ve bireysel kullanıcılar için “destek paketleri” başlatmasına neden olur. Fakat bu paketler tasarruf sahiplerini kısa vadede korusa da, uzun vadede enerji krizini ve genel anlamda iklim değişikliğini engelleyemez. Dolayısıyla bunların önüne geçebilecek tüketim yollarını anlamaya başlamamız gerekir. Enerji izleme bunu yapmanın en etkili yoludur.

image.png

Apollo portalı ile enerjinizi anlık olarak izleyin.

Doğru Ölçüm Yapmak İçin Bir İhtiyaç

Elektrik faturanıza baktığınızda, yalnızca elektrik veya gaza göre ayrılmış nihai kullanım miktarını ve maliyeti görebilirsiniz. Ama fatura size enerjinin nereden geldiğini veya farklı maliyetlerin arkasındaki mantığı doğrudan söylemez. Dolayısıyla enerji tüketicilerine veriye dayalı kararlar almak için ihtiyaç duydukları uygun bilgileri sağlamaz. Bunun önüne geçebilmek için doğru ölçümleme yapmanız gerekir. Enerji izleme size bu noktada yardımcı olur.

Sorunları Tanımlamanızı Sağlar

Yapılan ölçümlerden elde edilen verilere göre, tipik olarak tüm işletmelerin yıllık enerji maliyetlerinin %20'si verimsiz ekipman kullanımı nedeniyle boşa gidiyor. Granüler varlık düzeyinde etkili enerji izleme, ekipmanın performansını ve enerji çıkışını sürekli olarak izler. Bu sayede bir varlığın verimli çalışıp çalışmadığını anında fark eder.

image.png

Sorunları keşfedin.

Gerçek Zamanlıdır

Anında yapılan bildirim ve uyarılarla size gerçek zamanlı geri bildirim yapar. Bu da sürdürülebilir olmanın ilk anahtarıdır. Bir varlık bozulduğu anda, aşırı miktarda enerji boşa gitmeden durumu düzeltmek gerekir. Bunun için bakım ekibine anlık bildirimler gönderebilirsiniz. Ek olarak, ekipman verilerinin sürekli olarak izlenmesi ve analizi, kestirimci bakımın yapılabileceği anlamına gelir. Böylece varlıklar her zaman daha az arıza ile verimli bir şekilde çalışmaya devam edebilir.

Yükselişler ve Düşüşler İzlenebilir

Enerji üketim değerlerinin düzenli olarak izlemesini yapmak enerji kullanımının günlük takip ve dökümünü sağlar. Ayrıca eğilimlerin ve ani artışların belirlenmesini kolaylaştırır. Enerji yöneticileri, gün boyunca enerji eğilimlerini inceleyerek, tüketimi azaltmak için en iyi çözümleri bulurlar. Şebekeden çıkmak gibi öngörülebilen ani artışlar sırasında kullanımı en aza indirmek için planlama seçeneklerini belirleyebilirler. Gerçek zamanlı enerji izleme tamamen ölçeklenebilirdirDiğer bir değişle, enerji izleme ile cihaz bazında veya tesis genelinde izleme yapmak mümkündür.

image.png

Yükseliş ve düşüşleri inceleyin.

Birim Başına Maliyette İç görü Sağlar

Enerji verilerinin gerçek zamanlı izlenmesi enerji yöneticilerine birim enerji başına maliyet konusunda daha iyi içgörü sağlar. Bu ölçüm, kuruluşların talep veya güç faktörü maliyetlerini azaltmasına yardımcı olur.

CTA

Türkiye’nin ilk ve tek yapay zekâ destekli yazılımı Apollo IoT olarak enerji izleme ihtiyacınız için buradayız! Apollo ile elektrik faturalarının kontrolü, optimizasyonu ve tahminlemesini yapabilir, enerji tüketiminizin 365 derece takibini sağlayabilirsiniz!

Apollo platformuyla hiçbir altyapı kurulumu maliyeti olmadan enerjinizi yönetme imkânı sunuyoruz. Sistemden otomatik olarak veya modem yoluyla aldığımız verilerle, fatura kontrolünüzü yapıyoruz. Aynı zamanda enerji yönetiminizi de doğru planlamanıza destek oluyoruz. Düzenli yeniliklerle firma ihtiyacınıza yönelik çözümler üretip portalı güncelliyoruz. Ham madde maliyetlerinin takibini yapabiliyoruz ve enerji tüketiminizi azaltıyoruz. Böylece, sürdürülebilir geleceğe öncülük etmenize destek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Reaktif cezadan kaçınmak, faturalarınızı ve enerjinizi doğru yönetmek ve enerji takip sistemlerinden en verimli faydayı sağlamak ve en verimli elektrik tarifesini seçmek için şimdi hemen 10 günlük ücretsiz Apollo Demo talep edin!

facebook
twitter
linkedin
sphere-toptorus-half
Yatırım Maliyeti Olmadan
Optimum Kazanç Elde Edebilirsiniz